Tablica ogłoszeń

Zebranie rodziców 25.012018 r.

godz. 17.00

Librus e-Dziennik

  

UBEZPIECZENIE

STREFA MŁODYCH

www.strefamlodych.pl

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Happening ekologiczny


Kończąc projekt „Weź oddech”, który realizowaliśmy w ubiegłym roku szkolnym wraz Centrum Edukacji Obywatelskiej, przy finansowym wsparciu Rady Osiedla Łódź Stare Polesie, postanowiliśmy podzielić się zdobytą wiedzą z mieszkańcami najbliżej okolicy. Uczniowie naszego gimnazjum opowiadali klientom „Zielonego rynku” o niskiej emisji, warunkach w jakich powstaje smog, jaki wpływ na zdrowie mają zanieczyszczenia powietrza. Przestrzegali przed paleniem odpadów w paleniskach domowych i promowali proste działania, które pozwalają ograniczyć ilość emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń. Każdy zainteresowany otrzymywał na pamiątkę kalendarz na 2018 „Pięć kroków do czystego powietrza”. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Łodzi, którzy chętnie dzielili się również własnymi spostrzeżeniami i uwagami.

Galeria>>


Woda wraca

Najczęściej odkręcając kran i korzystając z wody nie zastanawiamy się ani skąd ona się bierze ani co się z nią później dzieje. Dzięki warsztatom zrealizowanym w Ośrodku Działań Ekologicznych „Źródła” mamy już świadomość w jaki sposób woda dociera do naszych mieszkań i jakim procesom jest poddawana zanim trafi z powrotem do środowiska. Pracownicy Grupowej Oczyszczalni Ścieków nie tylko opowiadali o sposobie wydobywania, uzdatniania i oczyszczania wody ale również na działającym modelu pokazali zasadę pracy oczyszczalni. Dzięki temu spotkani, jeszcze bardziej zdaliśmy sobie sprawę, jak ważne jest umiejętne i oszczędne gospodarowanie wodą.

Galeria>>

Jasełka


W atmosferę Nocy Betlejemskiej wprowadzili uczniów i nauczycieli, aktorzy teatru szkolnego.
Jasełka, pokazane w piątek 22 grudnia, przypomniały o tym, co jest najważniejsze w tych świętach: o miłości i życzliwości. Kolędy, śpiewane przez chór szkolny, pastuszków oraz solistki wzruszyły słuchaczy.
Życzenia kończące występ podkreśliły, że Boże Narodzenie to święta wyjątkowe, a przed nami niezwykły wieczór, gdy gasną spory i znika nienawiść, bo na świat przychodzi Nadzieja i Miłość.

Galeria - Jasełka >>

Galeria - Wigilie klasowe >>

Konkurs - Gwiazda Betlejemska 

Wszystkie klasy wzięły udział w corocznym świątecznym konkursie w ramach starań o zdobycie Pucharu Dyrektora Szkoły. Tym razem należało wykonać GWIAZDĘ BETLEJEMSKĄ. Powstały dzieła piękne, kolorowe, rozświetlone i niezwykle pomysłowe. Jury w sposób niezawisły i niezależny dokonało oceny (w kategorii: oryginalność, dekoracyjność, wrażenie artystyczne, zgodność z tradycją).
Do końca stycznia wszystkie gwiazdy świecą na wystawie w holu szkoły, przypominając o drodze, którą warto podążać - zapraszamy do podziwiania.

Galeria>>

Zajęcia w Ośrodku Działań Ekologicznych "Źródła"

14 grudnia uczniowie klasy 3a uczestniczyli w warsztatach w Ośrodku Działań Ekologicznych „Źródła”.
Zajęcia miały na celu uporządkowanie wiedzy na temat odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii elektrycznej oraz na temat wpływu różnych sposobów produkcji energii na środowisko.
Uczniowie pracowali w grupach, wykonując wyznaczone zadanie „Moja wyspa”. Zadanie miało na celu przypisanie różnych rodzajów energii do danego rejonu i grupy społecznej zamieszkującej dane tereny.
Pod koniec zajęć każda grupa przedstawiła wyniki swojej pracy. Warsztaty uświadomiły uczniom konieczność oszczędzania energii i poznali proste sposoby, aby zużywać mniej prądu w codziennym życiu.

Galeria>>

 „Najdłuższy łańcuch choinkowy”

15 grudnia na terenie naszej szkoły odbył się ogólnoszkolny konkurs na „Najdłuższy łańcuch choinkowy”. Konkurs odbywał się na 5 godzinie lekcyjnej. Uczniowie wykonywali łańcuch pod opieką wychowawców. Klasy z wielkim zaangażowaniem kleiły ogniwa łańcucha i systematycznie łączyły jego części. Wszyscy uczniowie współpracowali między sobą integrując się z kolegami i wychowawcą klasy. Podczas konkursu uczniom dopisywały humory i świetnie się wszyscy bawili.
Po wykonaniu łańcuchów dokonano pomiarów. 
I miejsce zajęła klasa 3a (9,00 m /osobę)
II miejsce zajęła klasa 2b (7,00 m /na osobę)
II miejsce jednocześnie zajęła klasa 3d (7,00 m /na osobę)
III miejsce zajęła klasa 2a (6,00 m/na osobę)
Razem wykonano 770 metrów łańcucha.

Galeria >>
 

Masz prawo znać swoje prawa


20 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który upamiętnia uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku.
Z tej okazji wszystkie klasy przygotowały konkursowe plakaty prezentujące w formie graficznej wylosowane prawo. Było kolorowo, fantazyjnie, pomysłowo i mądrze. Konkurs wygrała klasa 2a, tuż za nią uplasowały się klasy 3d i 2b. Gratulacje!

Galeria>>

Święto Niepodległosci

 10 listopada 2017 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 24 uczestniczyli w uroczystym apelu poświęconym sobotniemu świętu Niepodległości. Akademia została przygotowana przez p. Dyrektor Dorotę Tomczak, nauczyciela historii p. Adama Widerskiego i nauczycielkę języka polskiego p. Urszulę Kiriczenko. Składała się z czterech części; 

1) części oficjalnej z patriotycznym przemówieniem p. Dyrektor;
2) część artystycznej, której brali udział uczniowie oraz chór szkolny;
3) projekcji prezentacji multimedialnej złożonej z najważniejszych obrazów przedstawiających walkę Polaków w drodze do niepodległości;
4) Wręczeniu nagród laureatom konkursu "Wiem co czytam. Wokół Tadeusza Kościuszko".

Galeria>>

 .

Wystawa -  Święto Niepodległości

11 listopada 2017 roku przypada 99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza ojczyzna w tym dniu po wielu latach niewoli rosyjskiej, pruskiej i austriackiej znów stała się wolnym państwem. Nasze Gimnazjum już w poniedziałek (6 listopada) rozpoczęło obchody narodowego święta. Uczniowie wraz z nauczycielem historii p. Adamem Widerskim przygotowali wystawę poświęconą powyższej tematyce. Obejmuje ona „uczniowskie” plakaty, rysunki patriotyczne, a także materiały merytoryczne. Wystawa zakończona jest mały testem wiedzy.
Zapraszamy wszystkich do sprawdzenia swoich wiadomości z tematyki – odrodzenie Polski.

Galeria>>

EXPO

W poniedziałek 6 listopada klasa 3d wraz z innymi łodzianami wzięła udział w akcji poparcia dla kandydatury Łodzi na organizatora międzynarodowej wystawy EXPO 2022. Pomysł na organizację tej akcji powstał w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, które również ją zainicjowało. Celem akcji było ułożenie przybyłych łodzian w kolorowy napis EXPO i wzięcie udziału w filmiku nakręcanym przy tej okazji. O tym, które miasto zostanie organizatorem zadecydują przedstawiciele Biura Wystaw Światowych już 15 listopada. Teraz należy trzymać kciuki za wybór Łodzi na organizatora EXPO.

 Galeria>>

Kwesta i porządki na Starym Cmentarzu 

Nasza szkoła tradycyjnie, jak co roku, wsparła wolontariat na Starym Cmentarzu. Wzięli w nim udział dziewczęta i chłopcy z klas 2b i 3d. Nasi uczniowie z wielkim zapałem i świadomością pracowali przy porządkowaniu grobów Józefa Texla, Leona Jaworskiego i wielu innych. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale deszcz i zimno nie zniechęciły do solidnej pracy. Wszystkim uczestnikom należą się wielkie podziękowania i brawa za poświęcenie - tym bardziej, że akcja odbywała się w sobotę tuż przed Świętem Zmarłych.

Galeria>>

Wycieczka do Torunia

20 października 2017r. uczniowie klas 3a, 3b i 3d pod opieką swoich wychowawców uczestniczyli w wycieczce do Torunia i Ciechocinka. Podczas  wycieczki zwiedzaliśmy Starówkę w Toruniu, ”Żywe Muzeum Piernika” oraz uczestniczyliśmy w seansie „W poszukiwaniu życia” w Planetarium. W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Ciechocinek-uzdrowisko lecznicze. Poznaliśmy wiele ciekawostek związanych z historią Torunia i tradycją związaną z wypiekiem pierników. Mimo nienajlepszej pogody dopisywały nam świetne humory. Wróciliśmy do Łodzi uśmiechnięci i zadowoleni. Każdy z uczniów przywiózł ze sobą samodzielnie wykonanego piernika.

Galeria>>

.

Pracownia Techniczna

Dnia 6 października 2017 roku klasa 3a uczestniczyła w zajęciach w Międzyszkolnej Pracowni Technicznej. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach praktycznych. Jedna grupa uczniów pracowała na tokarkach, druga grupa zaś uczestniczyła w zajęciach z elektrotechniki. Uczniowie mieli możliwość poznania podstawowych operacji tokarskich wykonując uchwyt do wieszaka. Pozostali uczniowie wykonywali ćwiczenia w zakresie montowania i demontowania podstawowych instalacji elektrycznych. Zajęcia w ww. pracowni miały na celu kształtowanie umiejętności praktycznego myślenia i wykorzystania ich w praktyce. Wszyscy uczniowie uznali, iż zajęcia były ciekawe i rozwijały twórcze myślenie.

Galeria>>


Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2017 r. cała społeczność szkolna obchodzi Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie naszego gimnazjum wraz z nauczycielem historii p. Adamem Widerskim postanowili oddać hołd Komisji Edukacji Narodowej. Przygotowana została przy wejściu do szkoły wystawa poświecona temu organowi. Natomiast społeczność szkolna przygotowała ciekawe interpretacje nazwy święta - Dzień Edukacji Narodowej.

Galeria>>

 

 OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 

Czytanie rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę o świecie oraz osobisty zasób słów każdego z nas.
Przypominali o tym jak co roku członkowie koła teatralnego, prezentując we wszystkich klasach z wdziękiem, talentem i humorem fragmenty polskiej literatury młodzieżowej. Widzowie także mieli szansę popisać się techniką i interpretacją lirycznego łamańca językowego.

Galeria>>

Z wizytą u Grohmanów

28 września klasa 3d udała się na wycieczkę śladami rodu fabrykanckiego Grohmanów. Oprowadzała nas przewodnik z PTTK pani Anna Drzewiecka, która wspaniale przedstawiła dzieje łódzkich fabrykantów i pokazała nam ich „królestwo”. Udaliśmy się na spacer ul.Tylną, począwszy od domu pierwszego z rodu Traugotta Grohmana, podziwialiśmy odnawianą willę jego syna Ludwika, następnie przeszliśmy się do domu Henryka Grohmana, w którym obecnie znajduje się Muzeum Książki Artystycznej. Zwiedziliśmy również dawne posiadłości fabryczne rodziny, widzieliśmy tkalnię, magazyny i inne budynki, które dzisiaj, po rewitalizacji, tworzą przepiękne miejsce znajdujące się na terenie łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obejrzeliśmy również wystawę poświęconą tej wyjątkowej rodzinie łódzkich przemysłowców. Na sam koniec udaliśmy się do dawnej bramy wjazdowej do fabryki, którą wszyscy łodzianie kojarzą jako „beczki Grohmana”. Owe beczki są raczej szpulami nici, bo przecież z produkcji, między innymi, tego surowca słynęła fabryka Grohmanów. 
Wycieczka bardzo nam się udała, tym bardziej, że dopisała nam również pogoda, było słonecznie i aż chciało się spacerować.

Galeria>>

.

 Dzień Języków Obcych

W czwartek 28 września po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych.
Nauczyciele języków obcych przygotowali liczne atrakcje i konkursy dla uczniów, w których uczniowie walczyli o punkty w ramach Turnieju o Puchar Dyrektora Szkoły. Na holu szkoły zorganizowano wystawę poświęconą temu świętu. Uczniowie musieli zmierzyć się z konkursem wiedzy o Dniu Języków Obcych.Poza tym uczniowie mieli również okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe - ich zadaniem było przetłumaczenie zdań na język angielski i niemiecki. 
Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy za rok!

 Galeria>>

 
 

Sprzątamy Świat

Tegoroczna akcja SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2017 odbyła się w dniach 15-17 września pod hasłem „Nie ma śmieci - są surowce". Tradycyjnie już włączyliśmy się  w działania, uprzątając fragment parku im. Józefa Piłsudskiego „Zdrowie”. Niestety nawet na tak małym obszarze uzbieraliśmy pokaźną ilość  odpadów. Podczas akcji podzieliliśmy  czas pomiędzy pracę ale zabawę i odrobinę wytchnienia : )

Galeria>>

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017 / 2018

Nowy rok szkolny 2017/2018 uroczyście przywitała pani dyrektor Dorota Tomczak. Przedstawiła nowych nauczycieli, którzy będą uczyć w tym roku szkolnym. Pani dyrektor życzyła wszystkim uczniom samych sukcesów w nauce, osiągania wysokich wyników dydaktycznych, zaś pracownikom szkoły pomyślności w pracy zawodowej.

Galeria>>